AŞIRI AYAK TERLEMESİNDE BOTOKSUN YERİ

Terleme, insanların derilerinin altında bulunan ter bezlerinin ter denen sıvıyı salgılaması olayıdır. Terleme her insanda gerçekleşir ve sağlıklı bir olaydır çünkü vücudun ısısının dengede tutulmasını sağlar. Ancak, bazı kişilerde el, ayak ve koltuk altı gibi bölgelerde aşırı terleme oluşur. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Yoğun stres yaşandığında, bazı hastalıkların sonucunda veya menopoz durumunda aşırı terleme söz konusu olabilir. Ayrıca bu aşırı ayak terlemesi durumunun irsi olabileceği de bilinmektedir.

Bu makalede aşırı ayak terlemesi ve bunun kozmetik alanda da kullanılan botoks ile tedavisi konusuna ayrıntılı olarak yer vereceğiz.

Aşırı ayak terlemesi

Aşırı ayak terlemesine plantar hiperhidroz denir. Aşırı ayak terlemesi rahatsız edici bir ıslaklık hissi yaratır. Hatta bu ıslaklık dışarıdan da görünür. Kötü koku ve bunun ötesinde ayaklarda ve ayak tırnaklarında mantar oluşum riski ise çok can sıkıcıdır. Diğer tüm aşırı terleme durumlarında olduğu gibi, bu durum da kişilerin hem günlük hem de sosyal hayatlarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Aşırı ayak terlemesi genellikle %2 veya %3 oranında görülür.

Aşırı ayak terlemesi nasıl tedavi edilir?

Elektrik akımı verilmek sureti ile yapılan iyontoforez tedavisi mevcuttur. Her hafta hayat boyu uygulanması gereken bir tedavidir. Çok sabır gerektirdiği için herkes tarafından tercih edilen bir yöntem değildir.

Lomber sempatik blokaj diye bir yöntem daha vardır. Ancak bu da, uygulaması komplike, bazı yan etkilere yol açabilecek bir tedavidir. Ayrıca başarı yüzdesi de düşüktür.

Kalıcı çözüm ise lomber sempatektomi ameliyatıdır.

Kozmetik alanında sıklıkla kullanıldığını bildiğimiz botoks ise diğer bir yöntemdir. Günümüzde bu yönteme çok rağbet edilmektedir.

Peki ama ayak botoksu terlemeyi nasıl azaltır?

Ayak botoksu, sempatik sinir sisteminin ileri seviyedeki hassasiyetini durdurarak, aşırı ter salgısını engeller.

Ayaklara botoks nasıl uygulanır?

Uygulama başlamadan önce ayak tabanlarını uyuşturmak için bir krem sürülür. Ayak tabanı kalındır. Dolayısıyla uyuşması da uzun sürer. Bu yüzden krem sürüldükten sonra yarım saat ile 1 saat arasında beklenmesi gerekir. Ayrıca soğuk uygulama da yapılır. Daha sonra tabana ince uçlu iğnelerle botoks enjekte edilir. Bu işlem yaklaşık yarım saat sürer.

Ayak botoksunun etkisi kalıcı mıdır ya da ne kadar sürer?

Ayak botoksunun etkisi kalıcı değildir. Terlemeyi azaltma etkisi ortalama 6 ay sürer.

Ayak Botoksu sonrasında ne yapılmalı?

Ayak botoksu sonrasında size kullanmamanız gereken bazı ilaçlar konusunda bilgi verilecektir. Bunun dışında hayatınızı kısıtlamanızı gerektirecek herhangi bir koşul yoktur.

Ayak botoksunu devlet öder mi ve fiyatı nedir?

Ayak botoksunu maalesef devlet ödemez. Fiyatlar ise, uygulayan merkeze göre ya da verilecek doza göre değişebilir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, İzmir’in en iyi Estetik Plastik Cerrahlarından biri olan Prof.Dr. Ufuk Bilkay’dan fiyat alıp, fikir edinebilirsiniz: https://botoxizmir.com

Ayak botoksu yaz aylarında mı yapılmalıdır?

Yaz aylarında sıcaktan ötürü terlemenin daha da artması olağandır. Ancak ayak botoksunun ille de yazın uygulanması şart değildir. Bu uygulamayı istediğiniz mevsimde yaptırabilirsiniz.

Özetleyecek olursak, ayak botoksu kalıcı bir tedavi yöntemi olmasa da, uygulandıktan sonra ortalama 6 ay boyunca terlemeyi azaltarak kişiyi rahatlatır. Kötü görüntü ve kokudan kurtulmanın yanı sıra, mantar olma ihtimalinin azalması ile de kişi bu uygulamanın karşılığını alacaktır. Uygulanan botoks sadece fiziksel bir rahatlamaya yardımcı olmayacak, aynı zamanda kişinin sosyal ilişkilerinde de kendisini rahat ve huzurlu hissetmesine yol açacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *