Kedi Otuyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bilimsel adı valeriana officinalist olan kedi otu pembe ve beyaz renkli olmaktadır. Çok güzel kokuya sahip olan kedi otu sağlık açısından oldukça faydalıdır. Özellikle uykusuzluk problemi yaşayan kişilere kedi otunun kullanılması tavsiye edilir. Ancak gebe olan kadınların veya yeni bebek doğuran ve emziren annelerin kedi otunu kullanmaması gerekir. Kedi otu sindirim siteminde sıkıntı yaşayan insanlar tarafından da kullanılır. Panik atağı yok etmek için ve düzensiz uyku problemini ortadan kaldırmak için de kedi otu çeşitli şekillerde kullanılır. Dilimlenmiş kedi otu kökünden iki tatlı kaşığı alarak soğuk su içerisine bırakın. Ardından 8-10 saat kadar bir süre bekleyip suyu kedi otundan süzün. Tüm gün boyunca içebileceğiniz bu su sizi rahatlatacaktır.

Kedi otunun idrar önleyici ve tansiyon düşürücü özelliği de bulunmaktadır. Çünkü kedi otu kan basıncını azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu özelliği sayesinde stresi ve endişeyi de azaltmaya yardımcı olacaktır. Kedi otunun faydaları arasında kalp sağlığını koruması da vardır. Kedi otunun kullanılması kalp damarlarınızı daha da güçlü hale getirmek için siz yardımcı olacaktır. Yüksek tansiyonu düşürmesi de kalp sağlığınız için oldukça önemli bir durumdur.

Kedi otu bitkisini kapsül, toz veya karışık halinde petbesinleri gibi çeşitli petshop marketlerinde ve aktarlarda bularak satın alabilirsiniz. Kadınlar arasında çok yaygın olan sıkıntılardan birisi de her ay yaşadıkları adet kramplarıdır. Çoğu kadın düzenli olarak yaşadığı adet kramplarını yok etmek için ağrı kesici kullanır. Ancak uzun süreli kullanılan ağrı kesiciler zamanla etkisini yok etmeye başlar. Adet krampları yaşarken kullanacağınız kedi otu, ağrınızı dindirecektir. Ancak kedi otu kullanılmadan önce doktorunuza danışmakta fayda olacaktır.

Endişe ve stresi azaltmaya yardımcı olan kedi otu çayı, sık sık yaşadığınız migren ağrısını da belirli bir oranda azaltacaktır. Migren dışındaki baş ağrılarını hafifletmek için de kedi otu kullanılır. Aynı zamanda kedi otu kökünün bel ağrılarının tedavi edilmesinde de oldukça faydası olduğu bilinmektedir. Bir bardakta demlenebilecek kedi otu kökü bel ağrısı yaşadığını zamanlarda büyük oranda ağrınızı hafifletecektir.

Kedi otu çayını demlemek için kedi otu kökü kullanılır. 2-3 gram yani bir çay kaşığı kurutulmuş kedi otunun kökü demlenen çay için yeterli olacaktır. Bardak kaynatılıp bardağa alınmış suyun içerisine bu bir çay kaşığı kedi otu kökünü ekleyip 7-8 dakika demlendirin. Ilık bir halde bu çayı içebilirsiniz. Ayrıca kedi otu kökünün çaylarını hazır paketlerde demlemeye hazır şekilde marketlerde de bulabilirsiniz.

Bu kadar faydası olan kedi otu çayının doğru miktarda kullanılması gerekir. 2-3 haftadan daha uzun süreli kedi otu çayının kullanılması doğru değildir. Uzun süreli kedi otu kullanımının depresyon ve baş ağrıları yapıldığı görülmüştür. Ayrıca bağımlılık yaptığı da bilinmektedir. Kedi otunu uzun süreli kullanan kişilerde sonrasında yoksunluk belirtilerinin yaşandığı görülmüştür. Ayrıca kedi otunun kullanımında bazı yan etkiler olabilir. Bir kısım insanda beklenen etkilerin tersi durumlar yaşanabilir. Halsizliğe çare olması için kullanılan kedi otu çayı kimi insanda baş dönmesi ve halsizlik etkisi yapabilir. Yorgunluk ve uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin uyku hapı kullanmasıyla beraberinde kedi otunu kullanması fazladan uykusuzluk yapabilir. Ayrıca yorgunluk hissi de verebilir. Alkol kullanırken alınan kedi otu çayı da baş dönmesi ve sersemlik olarak dönecektir.

Her bitkisel karışımda olduğu gibi kedi otu bitkisinin kapsül veya çay şeklimde kullanımı da doktor kontrolünde olmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle kendi kendine tedavi uygulamak amacıyla yapılan alternatif tedaviler uygulamak doğru olmayacaktır. Mutlaka doktorunuza sormanızda fayda olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *