Yağ Enjeksiyon İşlemi Nedir?

İzmir’de estetik operasyonlar arasında yer alan yağ enjeksiyonu işlemi birçok farklı bölge için kullanılabilmektedir. Dudaklarının inceliğinden rahatsız olan insanlar için dudaklarını kalınlaştırma işleminde bunun yanında ise ağız bölgelerinin kenarında oluşan kırışıklıkları engellemek için dolgunlaştırma işleminde kullanılabilir.  Estetik operasyon gerçekleştirmeden öncesinde ise ameliyattan sonrasında oluşacak görüntünün provası amaçlı da yağ enjeksiyonu işlemi gerçekleştirilebilir. Provasından sonra kişi durumdan memnun kalırsa ise bunu kalıcı hale getirmek için bölgeye implant eklenilir ve burada kalıcı bir dolgunluk yaratılabilir. Aynı zamanda öncesinde yapılmış ve bölgeye hasar vermiş yani çöküntüye uğratmış liposuction sorunlarını çözümlemek için de kullanılmaktadır. Özellikle kadınlar yağ enjeksiyonu operasyonunu göğüslerini büyültmek içinde kullanabilmektedir. Yağ enjeksiyonu için gerekli olan kaynak karın ve bel bölgesinden elde edildiği için bu bölgelerinde uygun dolgu bulunan kadınlar için ideal bir görünüm kolaylıkla sağlanır.

Yağ Enjeksiyonu Ne Kadar Etkilidir?

Yağ Enjeksiyonu operasyonu gerçekleştirmek içinde öncelikle alanında uzman bir klinik tercih etmeniz gerekmektedir. Bilinmesi gerekiyor ki yağ enjeksiyonu kalıcı bir uygulama değildir. Yağ enjeksiyonunda bölgeye transfer edilen yağ ne kadar süre yaşarsa o bölgedeki dolgunlukta o kadar sürece kalıcılığını sağlayabilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yağ transferleri hava ile temas etmeden bölgeye nakledilmeye başlamıştır. Hava ile temas etmeyen yağın ise ömrü uzamakta ve dolgunluğun kalıcı olma süresi uzamaktadır. Aynı zamanda yağın ne kadar yaşayacağı kullanılan dolgu malzemesi ve cerrahi malzemenin yanında yağın alınış ve enjekte ediliş şekli ile de tamamen alakalıdır. Yağ ömrünün uzun olmasının diğer bir sebebi de hareketsiz bölgeye uygulanmış olmasıdır. Daha hareketli bölgelerde yağ ömrü daha kısalırken yağların yaklaşık %40’ı 6 ay içinde kalıcı olarak kalabilmektedir.

Yağ Enjeksiyonu Operasyonu Sonrası Nasıl Olur?

Öncelikle operasyon sonrasında oluşacak şişlikler için soğuk press uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama soğuk jeller ve buz torbaları yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Bu işlem her saat yaklaşık 15 dakika boyunca yapılmaktadır. Bu şişliklerin oluşmasında ise endişelenecek bir durum yoktur yani gayet normaldir. Eğer dudak bölgesi dışında bir bölge ise şişlik daha kısa sürede inerken dudak bölgesinde ise şişkinlik artabilir ve süresi uzayabilir. Şişliğin artmaması ve kalıcılığının engellenmesi için sıcak ve buhardan ise kaçınılması gerekmektedir. Şişliğin beş günden fazla şişmesi üzerine bu bölgeye masaj yapılarak şişlik dağıtılabilmektedir. Yağ enjeksiyon operasyonunda, enjekte işleminin gerçekleştirildiği bölgelerde bulunan bantlar bir gün sonrasında çıkartılabilmektedir. Bu bölgelere bantlar çıkarıldıktan sonra antibiyotik uygulanması ise önerilmektedir. Operasyon sonrasında beş gün boyunca bu işlem tekrarlanabilir Bir önemli faktör ise yağ enjekte edilen bölgede ödem oluşabileceğini unutmamak gerektiğidir. Ödem oluşması da gayet normal olmak ile birlikte, enjekte edilen yağ ile karıştırılmaması gerekmektedir.

İzmir estetik merkezi web sitesinden daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *